ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΓΕΩΡΓΙΚΩΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΩΝ & ΕΛΕΓΧΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

Τμήμα Γεωπονίας Φυτικής Παραγωγής και Αγροτικού Περιβάλλοντος - Σχολή Γεωπονικών Επιστημών- Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

Translate

Chinese (Simplified) Danish English French German Italian Korean Portuguese Russian Serbian Spanish Turkish

Διδακτικό υλικό

September 2017
S M T W T F S
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Σύμφωνα με το Π.Δ. ίδρυσης του Εργαστηρίου, αυτό καλείται να καλύψει τις διδακτικές και ερευνητικές ανάγκες στα παρακάτω αντικείμενα:

1. Κατασκευές, Περιβάλλον, Εξοπλισμός και Ενέργεια Αγροτικών Κτιρίων, Γεωργικών Εγκαταστάσεων και Εγκαταστάσεων Υδατοκαλλιεργειών
  2. Μηχανική Περιβάλλοντος
  3. Τοπογραφία, Φωτογραμμετρία - Τηλεπισκόπιση
  4. Αγροτική οδοποιία, Εδαφομηχανική, Εφαρμοσμένη Μηχανική

Δραστηριότητες του Εργαστηρίου Γεωργικών Κατασκευών και Ελέγχου Περιβάλλοντος

Η δραστηριότητα του Εργαστηρίου από το 1995 μέχρι σήμερα, επικεντρώθηκε ερευνητικά σε θέματα που αφορούσαν κυρίως τον τομέα των θερμοκηπίων. Η έρευνα αυτή έγινε είτε στο πλαίσιο διαφόρων ερευνητικών προγραμμάτων είτε στο πλαίσιο των πτυχιακών, μεταπτυχιακών και διδακτορικών διατριβών που έχουν υλοποιηθεί στο Εργαστήριο. Αναλυτικότερα, έχουν μελετηθεί διάφορα υλικά κάλυψης των θερμοκηπίων για καλλιέργειες με μειωμένες εισροές σε χημικά φυτοπροστατευτικά προϊόντα και θερμοκήπια φιλικότερα στο περιβάλλον. Έχει γίνει έρευνα στον τομέα της βιοκλιματολογίας και του εξοπλισμού των γεωργικών κατασκευών (φυσική περιβάλλοντος, θέρμανση, αερισμός, δροσισμός, σκίαση, αφύγρανση, αυτοματισμοί, διαχείριση μικροκλίματος, αναγκών σε νερό και διαχείρισης νερού σε καλλιέργειες υπό κάλυψη, χρήσης νέων τεχνολογιών και τεχνικών σε θερμοκήπια, χρήσης μεθόδων υπολογιστικής ρευστοδυναμικής (CFD) στο σχεδιασμό αγροτικών κτιρίων, ανανεώσιμων πηγών ενέργειας και εξοικονόμησης ενέργειας στη γεωργία και τέλος εκπαίδευσης σε θέματα τεχνολογιών ενέργειας και θερμοκηπίων. Συνολικά, το Εργαστήριο Γεωργικών Κατασκευών και Ελέγχου Περιβάλλοντος έχει υλοποιήσει περισσότερα απο 40 ερευνητικά προγράμματα εκ των οποίων 15 τουλάχιστον ευρωπαϊκά και 25 εθνικά. Τμήματα της έρευνας έχουν δημοσιευθεί σε διάφορα διεθνή και εθνικά περιοδικά και έχουν ανακοινωθεί σε διεθνή και εθνικά συνέδρια.

Βρείτε το τρίπτυχο του Εργαστηρίου εδώ

Προβολή Volos σε χάρτη μεγαλύτερου μεγέθους
main
main5